وبینارهای ریاضی انجمن ریاضی ایران

وبینارهای ریاضی انجمن ریاضی ایران

اخیراً انجمن ریاضی ایران با همراهی تعدادی از دانشگاه‌های کشور اقدام به برگزاری وبینارهایی در زمینه‌های پژوهشی مختلف ریاضی کرده‌اند.

در هر وبینار یکی از استاتید ریاضی ایران به معرفی گوشه‌ای از پژوهش‌های خود می‌پردازد. این نوع وبینارها از جهت‌های مختلفی حائز اهمیت هستند:

فواید وبینارهای ریاضی انجمن ریاضی ایران

ابتدا اینکه اعضای جامعه ریاضی ایران در این ایام کرونا دچار رکود نخواهد شد.

دوم اینکه چه کرونایی باشد و چه نباشد، چنین حرکت‌هایی مرزهای جغرافیایی را کنار می‌گذارد و باعث نزدیکی بیشتر و بیشتر اعضای جامعه‌ی ریاضی ایران خواهد شد.

جامعه‌ی ریاضی ایران جامعه کوچکی نیست. جامعه‌ی کم بضاعتی هم نیست! موفقیت‌های سال‌های اخیر ریاضیدانان ایرانی نشان می‌دهد که ریاضیات ایران پتانسیل‌های زیادی دارد. اما چرا چرا جامعه‌ی ریاضی ایران از تمام ظرفیت‌های خود به طور کامل بهره نمی‌گیرد؟ شاید بشود یک دلیل آن را این واقعیت دانست که تعداد سخنرانی‌ها و سمینارهایی که در دسترس طیف وسیعی از دانشجویان و پژوهشگران ریاضی ایران باشد کم است.

اگر شهر پاریس اهمیت زیادی در ریاضیات قرون اخیر داشته و دارد، به این دلیل بوده است که در این شهر تعداد زیادی سمینار و سخنرانی صورت می‌گیرد که در دسترس تمام علاقه‌مندان است. لذا کافیست ساکن شهر پاریس باشی تا بتوانی در طول هفته در تعدادی سخنرانی، سمینار، کارگاه آموزشی و … در زمینه‌ی پژوهشی خود شرکت کنی. و همین است که پژوهش ریاضیات در پاریس همیشه پیشتاز و نوآور بوده است.

امروزه که اینترنت تمام شئون زندگی ما را فراگرفته است، چرا باید خود را محدود به قید جغرافیا کنیم؟ وبینارها می‌توانند محدودیت‌های جغرافیایی را برداشته و گفتمان پیشروی ریاضیات را در دسترس تمام هموطنان علاقه‌مند قرار دهند.

سومین اهمیت این وبینارها در این است که جوانترهایی که دوست دارند یک زمینه‌ی پژوهشی پربار و بااهمیت را برای آینده‌ی علمی خود برگزینند، از لابه‌لای این وبینارها خیلی سریع‌تر به این امر دست خواهند یازید. در غیر اینصورت چه بسا در اثر نداشتن اطلاعات کافی از زمینه‌های پژوهشی مهم و به‌روز، به زمینه‌ای بسیار کم بضاعت از ریاضیات فرو بغلتند که پژوهش‌های آن‌ها تنها توسط خود آن‌ها و تعداد انگشت شماری ریاضیدان دیگر پیگیری شود.

و شاید بشود فایده‌ی چهارم چنین حرکتی را اینگونه برشمرد که اساتید و دانشجویان ریاضی خیلی بهتر همدیگر را خواهند یافت.

در نهایت پیشنهادی که دارم این است که چقدر بهتر خواهد بود اگر این وبینارها ضبط شده و بعد از اتمام در جایی مانند یوتیوب یا آپارات منتشر گردد تا به صورت دراز مدت در دسترس علاقه‌مندان باشد.

امیدوارم این حرکت مقطعی نباشد و اساتید بیشتری به ایراد سخنرانی‌هایی این چنینی بپردازند.

به امید موفقیت روزافزون برای جامعه‌ی ریاضی ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *